Meetings
Members

 

Kulüp Tarihçesi

9 Nisan 1988 yılında Ankara Or-An Lions Kulübü’nün sponsorluğunda kurulmuştur. 

Bu dönem 25. yaşını kutlayacak olan Or-An Leo Kulübü 118-U Leo Yönetim Çevresi’ne 5 Leo Yönetim Çevresi Başkanı kazandırmış bir Leo kulübüdür. Kulübümüz yönetim çevremizde şu ana kadar Türkiye Çoğul Yönetim Çevresi uluslar arası çalışmalarında en önemli görev olan Delegasyon Lideri ve tüm avrupayı ilgilendiren Leo Avrupa Forumu Başkanı çıkartmış yegane kulüp olmanın gururunu taşımaktadır.

Kulüp Başarıları

 • Dünya’da Yılın Leosu Ödülü
  Leo Ahmet Karaca / OR-AN Leo Kulübü
 • 2008 Leo Avrupa Forumu Başkanı
  Leo Ahmet Karaca / LEF2008 Kapadokya

118-U Leo Yönetim Çevresi Başkanları
Leo Aygen Akdemir / 1999-2000 Dönemi
Leo Umay Ersever / 2001-2002 Dönemi
Leo Çağan Karal / 2003-2004 Dönemi
Leo Ahmet Karaca / 2007-2008 Dönemi

Leo Özgür Abacı / 2011-2012 Dönemi

 

Leading for Life (Yaşam için Yol Göster)

Leo kulüpleri gençleri bir ömür boyu lider olmaya hazırlıyor.

Bir farklılık yapın;
Dünyayı değiştirin.

SPONSOR LEO KULÜPLERİ

Yerel bir Leo kulübüne başladığınızda; farklı kültür ve yaşa sahip birçok genç ile beraber yardımseverliği ve lider olmayı öğrenme fırsatı yakalarsınız. Leo Kulüpleri; gençlerin yeteneklerini geliştirmeye; dünyaya ve topluma faydalı birer birey olmalarına olanak sağlamaktadır. Bir Leo kulübünde ister öğrenci ister çalışan olun; yine de kulübünüz tarafından toplum hizmeti projeleri, toplumsal görevler ve liderlik deneyim aktiviteleri ile geleceğe hazırlanmaktasınız. Leo kulüpleri aracılığıyla; bugünün gençliğine ve genç yetişkinlerine sorumluluk sahibi birer yurttaş ve geleceğin liderleri olmalarında yardımcı olarak onların üzerine pozitif bir etki bırakabilirsiniz.

PARLAK BIR GELECEK

Leo Kulüpleri; – hem bireysel hem de topluca – toplumumuzdaki yerel, ulusal ve uluslararası kitlelere ulaşacak biçimde gençlere gelişim olanağı ve katkı sağlamaktadır.
Leo Kulüp Mottosu – Liderlik,Deneyim,Olanak Yaratmak demektir ki;
LIDERLIK : Leo; üyelerine, kendi yaşıtları ve akranları ile beraber takım çalışmasına uyumlu birer takım arkadaşı olma olanağı sağlar.
DENEYIM: Takım çalışması ve uyum ile çalışarak kendi çevrelerine ve dünyaya farklılık kazandırmaktır.
OLANAK YARATMAK: Leolar pozitif karakter özelliklerini geliştirip, katılımları için itibar sahibi olurlar.

GENÇLER İÇİN; KİMLER ÖNEMSİYOR

Leo kulüpleri topluma hizmet etmeyi seven ve her yaştan ‘’iyi birer birey’’ olan tüm gençlere açıktır. Okullarda veya toplum içerisinde; Leo kulüpleri 2’ye ayrılır: Alpha ve Omega.
ALPHA LEO KULÜPLERİ; 12 ve 18 yaş arası gençler için kurulmuştur. Bu kulüpler bireysel ve sosyal gelişimi sağlanan gençlere ve 9-12 yaş arasındaki genç gruplarına hitap etmektedir.
OMEGA LEO KULÜPLERİ; 18 ve 30 yaş arası yetişkinler için kurulmuştur. Bu kulüpler kişisel ve profesyonel gelişimini sağlamakta olan gruplara hitap etmektedir.

EĞLENCELİ, DEĞERLİ ve ÖDÜLLENDİRİCİ

Alpha kulüplerine üye olan gençler eğlenerek, yeni dostlar kazanarak ve muhtaç insanlara sevgi ve hizmet götürerek manevi değerler kazanma şansını yakalarlar. Böylece gençler, liderlik ve hizmetin anlamını öğrendikçe, daha güçlü bireyler olarak yetişirler. Omega kulüpleri; üyelerine liderlik nitelikleri kazandırmayı, bunu yaparken de çevrelerine faydalı olmalarını sağlamaktır. Ek olarak; Leo’lar ileriki hayatlarında kendilerine faydalı olabilecek bağlantılar kurarlar ve başarılı bir yolda ilerlerler.

LION KULÜBÜNÜZÜ CANLANDIRIN

Bir Leo kulübüne üye olarak; Lions Kulübünüzü canlandırıp onlara ilham kaynağı olabilirsiniz. Bir Leo Aktivitesi ile Lions Kulübünüzün motivasyonunu güçlendirmekle kalmaz; aileler ve genç bireylerin ilgisini çekerek o topluluğa hareket de kazandırabilirsiniz.

Gelin SIZ DE geçmişteki başarılarımıza ortak olun…

Leo Kulüpleri, Lions Kulüpleri sponsorluğunda 1.3 milyon üyesi olan dünyanın en büyük toplumsal hizmet örgütüdür. İlk Leo Kulübü A.B.D’de, 1957’de Glenside Lions Kulübü adıyla Pensilvanya’da kurulmuştur. Dünyada yaklaşık 140 ülkede 5,700 Leo kulübü bulunmaktadır.

Orjinal metinden çeviri: Leo Tuğçe Özgen / OR-AN Leo Kulübü

 

EN İYİ SOSYAL SORUMLULUK PROJESiNİ GELİŞTİR OR-AN LEO KULÜBÜ’NE ÜYE OL, PROJENİ HAYATA GEÇİR

AMAÇ:

Ankara Or-An Leo Kulübü olarak Sosyal Hizmet aktivitelerinin önemini biliyor ve topluma daha fazla hizmet etmek, ve bunu yaparken de deneyimlerimizi artırmak için çaba gösteriyoruz. Dünya üzerindeki bütün Leo Kulüpleri ve üyeleri gibi, bizler de aramızda yeni isimler görmek ve yepyeni projeler geliştirmek arzusundayız.

UYGULAMA:

Bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz bu yarışma ile katılımcılar bizlere yaratıcı sosyal hizmet projelerini gönderecekler. Bu sayede, bir Leo Kulübü içerisinde bulunma fırsatı yakalayarak; takım çalışması, liderlik, deneyim paylaşımı ve iyi bir sosyal çevreden faydalanacaklardır. Gönderilen projeler; uygulanabilirlik, maliyet, yarattığı değer, Leo amaç ve ilkelerine uygunluk bakımında değerlendirilecek ve aralarından bir tanesi Yönetim Kurulu tarafından en iyi proje seçilecektir. Bu projenin sahibi 2013 Ocak dönemi içerisinde Ankara Or-An Leo Kulübü’ne üye olarak kabul edilecek ve üyelik bilgileri Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği’ne bildirilecektir. (Normal Şartlarda üyelik süreci yaklaşık 1 sene sürmektedir.) Proje sahibi ayrıca, bütün kulüp imkanlarından faydalanarak üretmiş olduğu projeyi gerçeğe dönüştürme imkanı yakalayacaktır.

KATILIM:

 • Bir kişi bir veya daha çok proje ile katılabilir
 • Oluşturulan projeler, aşağıda yer alan kriterlere uymak zorundadır
 • Oluşturulan projelerde; Amaç-Uygulama-Hedef Kitle-Bütçe başlıkları altında proje detaylarına yer verilmelidir
 • Oluşturulan projeler en geç 30 Kasım 2012 tarihi, saat 17:00′a kadar, info@oranleo.org ve oranlions@gmail.com e-posta adreslerine, “Sosyal Sorumluluk Projesi” konu başlığı ile Microsoft Word dosya formatında gönderilecektir.

KRİTERLER:

Bir Leo Sosyal Hizmet Projesi hangi özellikleri taşımalı;

 • Sosyal Hizmet Projeleri herhangi bir bağış içermez. Bu sebeple bir malın veya bir mal kadar değerin direkt olarak el değiştirmesi söz konusu olamaz.
 • Sosyal Hizmet Projeleri bir hizmet üzerine kurulur ve bu hizmet bir grup LEO’nun yardımlaşarak çalışması ile gerçekleştirilir.
 • Sosyal Hizmet Projeleri’nde çalışan LEO’lar, proje sonunda kendilerini geliştirmiş ve deneyim kazanmış olmalıdırlar.
 • Sosyal Hizmet Projeleri’nde hizmet götürülen kişilerin, kurumların, toplumun ve/veya çevrenin, proje sonunda bildirilen sorun/problemde(n) arınması veya azalma göstermesi gerekmektedir.
 • Sosyal Hizmet Projeleri’nde diğer Gönüllü Kuruluşlar ve/veya Sponsorlarla işbirliği yapılabilir.
 • Sosyal Hizmet Projeleri’ni gerçekleştirmek için büyük bir bütçeye ihtiyaç var ise, öncesinde bir Fon Geliştirici Etkinlik düzenlenebilir.

Leo Sosyal Hizmet Projeleri’nin Türleri

 • Yüksek Bütçeli
 • Düşük Bütçeli
 • Bütçesiz

Her üçüde toplum hizmeti gözettiğinden amaç konusunda bir farklılık göstermese de, uygulanışlarında farklılıklar vardır.
Örneklerle inceleyelim;

Yüksek Bütçeli

Yüksek Bütçeli Sosyal Hizmet Projeleri Leo Kulüpleri’nin çok sıklıkla gerçekleştirmedikleri, ancak amacına en iyi hizmet eden proje türüdür. Bu tarz projelerde; fon yaratmak, zaman kullanımı, organizasyon, bürokratik işlemler, motivasyon, deneyim paylaşımı ve yeni deneyimler edinmek gibi bir çok kişisel gelişimde etkili olan faktörler yerine getirilirken, ortaya çıkan değer de bir o kadar önemlidir.

Örnek: Bir Hastane’nin Çocuk Odasını Yapmak

Düşük Bütçeli

Düşük Bütçeli Sosyal Hizmet Projeleri Leo Kulüpleri’nin orta sıklıkla gerçekleştirdikleri projeler arasındadır. Bu tarz projelerde; ekip çalışması, zaman kullanımı, organizasyon, toplum bilinci gibi kişisel gelişimde etkili olan faktörler yerine getirilirken, ihtiyaç sahibi kişi, kurum, topluluk, çevre ve/veya yöre için olanak yaratılmış olur.

Örnek: Kimsesiz Çocuklarla Drama Eğitimi Alarak bir Tiyatro Oyunu Yapmak

Bütçesiz

Bütçesiz Sosyal Hizmet Projeleri, Leo Kulüpleri tarafından sıklıkla gerçekleştirilen projeler arasındadır. Bu tip projeler için iyi bir fikir ve iyi bir takım çalışması gereklidir. Ayrıca, bu tip projeler toplumun ihtiyacı olan hizmetleri iyi bir şekilde gözlemlemek ve eksiklikleri farketmek üzerine kuruludurlar. Gönüllülük, motivasyon, ekip çalışması, organizasyon, yaratıcılık gibi kişisel gelişimde etkili olan faktörler yerine getirilirken, ihtiyaç sahibi kişi, kurum, topluluk, çevre ve/veya yöre için olanak yaratılmış olur.

Örn: Bir Pazar günü, caddelerde görevli Trafik Polislerine çay ikramı

KULLANIM ŞARTLARI:

Gönderilen projelerin kullanım hakları ve sorumlulukları sadece gönderen kişiye aittir.

 

http://www.oranleo.org/

http://118uleo.org/kulupler/ankara-or-an-leo-kulubu/

www.facebook.com/oranleo

twitter.com/oranleo

 

 

 

 

 

 

 

Lions Clubs International News
Connect with Us Online
Twitter